Doğrudan pazarlama, bir ürün, hizmet veya şirket hakkındaki bilgilerin doğrudan müşterilere iletilmesini gerektiren bir tanıtım türüdür. Tüm tanıtım bilgileri aracılar ve üçüncü şahıslar olmadan iletilir.

E-postalar, çevrimiçi reklamlar, el ilanları, veritabanı pazarlaması, promosyon mektupları, gazeteler, dış reklam, telefon metin mesajları, dergi ilanları, kuponlar, telefon görüşmeleri, kartpostallar, web siteleri ve katalog dağıtımı, doğrudan pazarlama stratejilerine bazı örneklerdir.
Şimdi, diğer reklam yöntemleri bir markanın hizmetleri veya ürünleri hakkında potansiyel müşteriyi eğitmeyi hedeflerken, doğrudan pazarlama yalnızca alıcıyı belirli bir eylemde bulunmaya ikna etmeyi amaçlamaktadır. Bu strateji, müşterinin harekete geçmesini isteyen harekete geçirme çağrıları (CTA) sağlayarak bunu başarır.

Doğrudan pazarlamada kullanılan CTA örnekleri şunları içerir:

 • Web sitemizi veya mağazamızı ziyaret edin.
 • Ürünlerimiz veya hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayın.
 • Eposta adresinle abone ol.
 • Bizden satın alın.

Doğrudan pazarlama stratejilerinin başarısı, hedefin başarısını izleyerek ölçülür. Hedef kitlelerin listesi kullanıldığında, doğrudan pazarlamanın daha etkili olduğunu unutmayın. Ayrıca, belirli bir iş için uygun iletişim kanalını seçmek, başarı için gereklidir.

Bugün, doğrudan pazarlama yapan birçok şirket, potansiyel müşterileri ve müşterileriyle sürtünmeyi ortadan kaldırmak için pazarlamaya izin vermektedir. Ayrıca, birçok işletme doğrudan pazarlama kampanyalarını artırmak için SendPulse gibi hizmetlere yöneliyor. Bu hizmet ile bir marka, ürünlerini SMS pazarlaması, e-posta pazarlaması ve web teşvik bildirimleri yoluyla etkili bir şekilde tanıtabilir.

Doğrudan pazarlama neden önemlidir

Doğrudan pazarlama, çeşitli nedenlerden dolayı bir şirket veya iş için çok önemlidir. En belirgin olanlar aşağıda tartışılmaktadır.

Pazarlamacıların müşterilere hızlıca ulaşmalarına yardımcı olur

Doğrudan bir pazarlama kampanyasının potansiyel müşteriye hızlı bir şekilde ulaşması kesindir. Örneğin, bir pazarlamacı şimdi bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturabilir ve yalnızca iki saat sonra, alıcıların gelen kutusunda olacaktır.

Bu verimli bir tanıtım stratejisidir

Diğer stratejilerin aksine, doğrudan pazarlama, şirketlerin ürünleri veya hizmetleriyle gerçekten ilgilenen kitlelere ulaşan hedefli kampanyalar oluşturmasına olanak tanır. Bu kampanyaların bu odaklanmış doğası, promosyon mesajları gönderirken maksimum verimlilik sağlar. Doğrudan pazarlama ile, pazarlamacılar, reklam içeriğinin gönderilmesinden, hiçbir şekilde tasfiye edilmemiş normal listelere gönderilmesinden kurtarılır. Doğrudan pazarlama özelleştirilebilir

Doğrudan pazarlama özelleştirilebilir

Doğrudan pazarlama, işletmelerin müşteri verilerini kullanarak kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturmasını sağlar. Örneğin, bir şirket yaş, gelir aralığı, okuma ve tarama alışkanlıkları vb. Gibi faydalı bilgilere erişebilir ve ardından bu verileri potansiyel müşterileri ve mevcut müşterileri için uyarlanmış pazarlama içeriği oluşturmak için kullanabilir.

Doğrudan pazarlama verimliliğini ölçmek için izin verir

Doğrudan pazarlama tekniklerini uygulayan şirketler ve işletmeler, reklamlarına yanıt veren müşteri sayısı, kazanılan gelir ve toplam yatırım getirisi gibi şeyleri analiz ederek kampanyalarının başarısını izleyebilir. Ayrıca, doğrudan pazarlama, pazarlamacıların, beklentilerinin belirli ürünler veya hizmetler için ne kadar harcama yapmak istediklerini öğrenmelerini sağlar.

Doğrudan pazarlamanın avantajları

Doğrudan pazarlama, hem işletmeler hem de şirketler için bir dizi yararlı fayda sağlar. İşte en faydalı olanlar.

Hedeflenmiş reklamcılık

Doğrudan reklam, pazarlamacıların, özelleştirilmiş promosyon mesajları ile belirli müşteri gruplarını hedeflemesine olanak tanır. Buna karşılık, işletmelerin mesajlarını ürünlerine veya hizmetlerine en çok ihtiyaç duyan kişilere odakladıkları için yüksek dönüşümler elde etme olasılıkları yüksektir.

Bütçe pazarlaması

Belirli bir demografiye odaklanan doğrudan pazarlama, işletmelere makul satış hedefleri koymalarına yardımcı olabilir ve ayrıca sıkı bir pazarlama bütçesiyle satış sonuçlarını iyileştirebilir. Doğrudan pazarlama ile, şirketler genel yayın promosyonlarının maliyetinin küçük bir kısmını kullanarak etkili ve girişimci pazarlama kampanyaları yapabilirler.

Var olan ve kayıp müşterilere satışları artırır

Müşteriler genellikle kullanıcıların ihtiyaçlarını ve aynı zamanda kişisel ilişkiler kurma konusunda istekli olduklarını anladıklarını gösteren işletmeleri memnuniyetle karşılamaya hazırdır. Doğrudan pazarlama, müşteri kayıtlarını koruyarak ve izleyicileri için basit, düşünceli pazarlama tekniklerini seçerek mevcut müşterilere satışları artırma olanağı sağlar.

Doğrudan pazarlama, bir süre sonra bir şirkete geri dönmemiş tüm müşterileriyle ilişkilerin yeniden kurulmasına gelince de önem kazanır. İşletmelerin, müşterilerin neden devam etmeyi seçtiklerini ve bu gecikmiş ilişkileri neyin yeniden canlandırabileceğini anlamalarına yardımcı olur. Bir işletme, önceki müşterilerden gelen satışları artırmak için ne yapmaları gerektiğini öğrendiğinde, geri dönen müşterilerin kalmasını sağlamak için doğru kayıtları tutabilir.

Müşteri sadakatini arttırır

Doğrudan pazarlama, müşterilerle ve potansiyel müşterilerle ilişkilerin kurulmasında ve sürdürülmesinde mükemmeldir. Pazarlamacıların, hem reklam mesajlarını kişiselleştirmesini hem de müşterilerle sağlam bağlantılar kurmasını ve mevcut kişisel bağlantıları güçlendirmesini sağlar.

Tahvili artırmak için doğrudan pazarlama tekniklerini müşteri sadakat programları ile birleştirmek iyi bir uygulamadır. Müşteri sadakat stratejilerinin örnekleri arasında indirim teklifleri vermek, doğum günü kartları göndermek ve müşterileri yaklaşan satış etkinliklerine davet etmek sayılabilir.

Yeni iş atılımlarına yardımcı olur

Doğrudan pazarlama, işletme sahiplerine şirketleri için mükemmel bir başlangıç ​​yapmasını sağlar. Hedef pazarları ile etkili bir şekilde iletişim kurmalarını sağlar, böylece işlerine daha fazla satış getirir. Ayrıca, pazarlamacılar müşteri kazanımı için etkili doğrudan pazarlama teknikleri uyguladıklarında, markalarının orijinal hayran kitlelerini oluşturabilir ve böylece satışlarını büyütebilirler. Bu strateji aynı zamanda yeni işletmelerin pazar taleplerine adapte olmalarına ve cevap vermelerine yardımcı olmaktadır.

Yeni işletmeler ayrıca doğrudan pazarlamayı aşağıdakiler için kullanabilir.

Belirli ürünlerin satışını arttırın:

 • Durdurulan stoğu temizleyin.
 • Satışları yenile.
 • Müşteri tutma ve sadakatini artırmak
 • Promosyon tekliflerini takip edin.

Ürün performansını ölçmeye izin verir

Doğrudan pazarlama, müşterilerin belirli ürün ve hizmetler için sahip olduğu arzuyu değerlendirmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca, bu strateji, pazarlamacıların yeni pazarlar denemelerine, satış sonuçlarını değerlendirmelerine ve satış ve promosyon konusunda kıstas yapmalarını sağlar. Sırasıyla, pazarlamacılar başarıyı garantilemek için kampanyalarını kolayca düzenleyebilirler. Pazarlamacılar her zaman reklam kampanyaları yürütürler, sonuçlarını izlemeli ve analiz etmelidirler, böylece bu bilgileri sonraki kampanyaları geliştirmek için kullanabilirler.

Doğrudan pazarlama vs Dolaylı pazarlama

Doğrudan pazarlama, müşterilerle ve potansiyel müşterileriyle birebir bir şekilde iletişim kurmayı içerirken, dolaylı pazarlama, izleyicilere rastgele yayın yapan tüm pazarlama tekniklerini gerektirir.

Bu pazarlama stratejileri nasıl karşılaştırılır? Doğrudan pazarlama ile, işletmeler geri dönüşlerini daha hızlı alabilirler. Ayrıca, özellikle pazarlama kampanyası izleyiciler tarafından iyi düşünülmüş ve alınmışsa, kazanımlar kolayca ölçülebilir.

Öte yandan, dolaylı pazarlama teknikleri ile bir işletme tanınana kadar çok zaman gerektirir. Örneğin, bir markanın Facebook, Twitter veya Instagram'da büyümesi çok zaman alıyor. Ve Arama Motoru Optimizasyonu ve hashtag gibi şeylere alışmak için biraz zaman alır. Bu nedenle, bir işletme dolaylı pazarlama ile herhangi bir geri dönüş görmek için uzun süre beklemeye hazır olmalıdır.

Hangisi daha iyi? Burada söylenecek bir şey yok. Bununla birlikte, her iki yaklaşımın bir kombinasyonu, kendi başlarına her iki yöntemden daha etkili olduğunu kanıtlamaktadır.

Doğrudan pazarlama türleri

Bugün işletmeler tarafından uygulanan en popüler doğrudan pazarlama tekniklerinden bazılarını tartışalım.

Eposta

Eposta, müşterilerle iletişim kurmanın basit, hesaplı ve ölçülebilir bir yöntemidir. Promosyon e-postaları, ticari e-postalardaki reklamlar, bültenler, işlem e-postaları, işe yarayan e-posta pazarlama stratejilerine örnek olarak verilebilir.

Cep telefonu

Bu doğrudan pazarlama biçimi, kullanıcılara mobil cihazlarında tanıtım malzemesi göndermeyi içerir. Pazarlamacılar en iyi fırsatları ve satışları anlatmak ve sipariş durumu hakkında bilgi vermek için mobil pazarlamayı başlatırlar.

Web push

Webpush bildirimleri internet sitelerinin tarayıcı (browser) aracılığıyla ziyaretçilerinin izni ile bildirim göndermelerine olanak sağlayan bir servistir. Bu servis sayesinde web siteleri sahipleri içeriklerini, haberlerini ve duyurularını izin veren ziyaretçileriyle anlık olarak paylaşabilirler.

Web push bildirimleri, bir kişinin kullandığı tarayıcı aracılığıyla bir mobil veya bilgisayar ekranının köşesindeki küçük dikdörtgen bölümlerde görünen mesajlardır. Web push bildirimleri, pazarlamacıların bir adrese veya başka bir tüketici verilerine ihtiyaç duymadan abonelerle birebir iletişim kurmalarını sağlar. Aboneler, kullandıkları tarayıcılarda depolanan bilgilerden kolayca belirlenir.

Messenger Pazarlama

Bu doğrudan pazarlama yaklaşımı türü, Facebook Messenger gibi mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla potansiyel müşterilere ve müşterilere promosyon mesajları göndermeyi gerektirir.

Diğer doğrudan pazarlama biçimleri

Doğrudan pazarlama formlarının listesi burada bitmiyor. İşletmelerin kullanabileceği diğer pazarlama türlerinden bazıları şunlardır:

 • Sosyal medya. İşletmeler izleyicilerini sosyal medya aracılığıyla tanıtmakta ve büyütmektedir. Sosyal medya ayrıca müşterilere ürünleri hakkında yorumlar şeklinde geri bildirim almalarını sağlar.
 • Telepazarlama. Bu yaklaşım, belirli hizmetleri veya ürünleri satmak için potansiyel müşterilere telefonla ulaşmayı içerir. Potansiyel müşterileri bulmak ve pazarlama kampanyalarını izlemek için mükemmel bir araçtır.
 • Direkt satış. Markaları, ürünleri ve hizmetleri tanıtan posta göndermeyi gerektirir. Doğrudan posta, katalogları, zarf postalarını ve kartpostalları içerir

Doğrudan pazarlama araçları

SendPulse, işletmelerin, çeşitli ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımında yardımcı olan çeşitli faydalı doğrudan pazarlama araçlarına sahiptir. Bunlar

Eposta pazarlama

Pazarlamacılar, SendPulse e-posta servisini kullanarak başarılı bir doğrudan pazarlama kampanyası uygulayabilir. HTML bilmeden profesyonel bir e-posta şablonu oluşturmak için uygun bir sürükle ve bırak editörü sunar. Automation 360 ile, pazarlamacılar olaya dayalı kampanyalar da ayarlayabilirler. Kayıt sonrası ücretsiz olarak SendPulse e-posta servisi ile doğrudan pazarlamaya başlayabilirsiniz

SMS pazarlaması

SendPulse SMS servisi, pazarlamacıların ürünlerini veya hizmetlerini dünya çapındaki 800 mobil ağa satan promosyon SMS'lerini göndermelerini sağlar. SMS kampanyaları gönderirken SendPulse ile çalışmanın yararlarından bazıları şunlardır:

 • SMS dünya çapında hızlı teslimat.
 • Uygulaması kolay otomasyon.
 • Pazarlamacılar, müşterilerin kişisel bilgilerini ekleyerek kişisel SMS gönderebilir.

Web bildirim pazarlama

SendPulse web push bildirimleri ile işletmeler ve şirketler, tüketici adresleri olmasa bile ürün ve hizmetlerini tanıtabilirler. Pazarlamacılar bildirimlerini kişiselleştirebilir, bölümlere ayırabilir ve hızlıca ayarlayabilir.

Facebook mesajlaşma pazarlaması

SendPulse ayrıca pazarlamacılara Facebook Messenger sohbetleri oluşturmanın kolay bir yolunu sunar. Ardından, şirketler, şirket web sitelerinde bulunan Facebook Messenger widget'ı aracılığıyla kullanıcıları kaydedebilir.

Doğrudan pazarlama stratejileri

 • Sadakat kartları vermek. Sadık müşterilere üyelik kartı vermeyi gerektirir. Müşteriler bu indirimleri fiyat indirimlerine, ücretsiz denemelere ve diğer tekliflere erişmek için kullanabilir.
 • Gerilla pazarlaması. Sıkı bütçeli küçük işletmeler bu yaklaşımı sıklıkla uygular. Dış mekan kurulumları, çıkartmalar, içeriğe dayalı pazarlama vb. Gibi maksimum sonuçlar veren geleneksel olmayan düşük maliyetli promosyon stratejilerinin benimsenmesini içerir.
 • Giysilerin markalanması. Şirketler pazarlama mesajları ile kişiye özel kıyafetler üretebiliyorlar. Bu giysiler daha sonra potansiyel müşterilere, müşterilere veya çalışanlara verilebilir.
 • Kupon verilmesi. Hedeflenen müşterilere belge ve bilet veren bir işletmeyi içerir. Bu kartlar daha sonra indirimler için ya da bir ürün veya hizmeti satın alırken bazen indirimler için kullanılır.
 • Promosyon gereçleri. Bu stratejide, bir işletme müşterilerine belirli cihazlar vererek ürünlerini pazarlamak için yola koyulur. Bunu yaparak, şirket müşterilerine ürünlerini test etme ve nasıl çalıştıkları, faydaları vb. Hakkında fikir edinme fırsatı sunar

Doğrudan pazarlama ile nasıl başlamalı

 1. SendPulse'a kaydolun. SendPulse'de doğrudan pazarlamaya başlamak için kaydolun.
 2. En iyi kanalı seçin veya karıştırın. Uygun bir pazarlama kanalı seçin veya kendi işiniz için en uygun olanı seçin.
 3. Bir posta listesi oluşturun veya bir abonelik formu veya push bildirimleri için bir komut dosyası aracılığıyla kişileri toplayın. Potansiyel müşterilerin e-postalarını girin veya bunları içeren bir dosya yükleyin. Alternatif olarak, üyelik formları oluşturun ve bunları e-posta adreslerini toplamak için kullanın.
 4. Bir kampanya gönder. Tüm ayrıntıları kontrol ettikten sonra kampanyanızı yayınlayın.
 5. Sonuçlarınızı raporların yardımıyla analiz edin. Kampanyalarınızın etkinliğini ölçmek için SendPulse raporlarına göz atın.

Doğrudan pazarlama örnekleri

Aşağıda, Chewy'den gelen bir pazarlama epostası ve sms örneği verilmiştir.

Ve işte Starbucks'tan bir pazarlama SMS.

Doğrudan pazarlama ipuçları ve en iyi uygulamalar

Doğrudan pazarlama ipuçları ve en iyi uygulamalar Doğrudan pazarlama için bazı en iyi uygulamaları inceleyin:

 • Pazarlama içeriğinizi kişiselleştirin ve bölümlere ayırın
 • Kurşun besleyici programları düşünün
 • Hem potansiyel müşteriler hem de sadık müşteriler için geçerli olan etkili bir CTA'lar yazın
 • Daima verilerinizi güncelleyin
 • Daha iyi performans için çeşitli pazarlama tekniklerini entegre edin
 • İşinizi, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi doğru müşterilere etkili bir şekilde tanıtmak için doğrudan pazarlama kampanyanızı SendPulse ile başlatın!

Ayrıca şununla arandı
Doğrudan Pazarlama hakkındaki bu makaleye oy ver

Kullanıcı Değerlendirmesi: 4 / 5

Yeni

Bugün SendPulse'ı ücretsiz deneyin

"Doğrudan Pazarlama" ile ilgileniyorsanız, toplu e-posta hizmetimizden istifade edebilirsiniz.